Přednáška: "Kukuřiční lidé"

01/01/1970 - 00:00
Europe/Prague

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 

 

dovolujeme si Vás upozornit na přednášku Moniky Brenišínové (SIAS FF UK): Kukuřiční lidé: Umění evangelizace Nového Španělska 16. století. 

Kdy: úterý 25.11.2014, 16:00 h

Kde: ÚDU AV ČR, Husova 4, Praha 1, 1. patro, m.č.117

 

Když Hernán Cortés v roce 1519 dorazil ke břehům Mexického zálivu, setkal se s vyslanci Aztécké říše, jejíž velikost a krása učinily na Španěly mocný dojem. V průběhu pouhých dvou let si Cortés říši Aztéků podmanil a rozšířil tak zámořské državy španělské koruny o nová území. Ozbrojené dobývání říše neboli conquistu od počátku doprovázela conquista duchovní. Úkol evangelizovat domorodé obyvatelstvo Nového Španělska (*1635) byl svěřen řádové církvi, jež v průběhu několika desetiletí postavila – za podpory španělské koruny a ve spolupráci s Indiány – síť klášterů, která pokryla celé území Nového Španělska. Po vzoru evropského středověku a vzhledem ke skutečnosti, že většina Indiánů byla neznalých písma, rozhodli se misionáři evangelizovat domorodce za pomoci umění. Mexické kláštery tak zdobí nástěnné malby a reliéfy, které se zrodily z potřeby christianizovat původní obyvatelstvo Mexika. Díky nedostatku evropských umělců (i jejich ceně), se žebravé řády rozhodly svěřit výzdobu klášterů do rukou Indiánů. Došlo tak k pozoruhodné synkrezi evropských a domorodých forem, které odrážely obraz Nového světa.

Monika Brenišínová je doktorandkou Střediska ibero-amerických studií FF UK v Praze, kde od roku 2013 vyučuje. V roce 2012 absolvovala výzkumný pobyt v Mexiku zaměřený na výzkum klášterní architektury a umění Nového Španělska v 16. století. V současnosti se věnuje projektu Dějiny umění Latinské Ameriky. Od roku 2012 je redaktorkou časopisu pro humanitní a společenské vědy Člověk a administrátorkou webových stránek SIAS FF UK.