Přijímací zkoušky

  
 
Termín pro podání přihlášky pro akademický rok 2016/17:
bakalářské a navazující magisterské studium   do 29.2.2016
doktorské studium do 14.5. 2016
 
Termíny přijímacích zkoušek
  • Bakalářské studium:
    • písemná část zkoušky: 1.6. 2016 od 9:00 hod
    • ústní část zkoušky: 6., 7. a 8.6. 2016  dopoledne (od 8:30 hod)
    • Pokud postoupíte do druhého kola zkoušky a nemůžete ústní zkoušku skládat v den, na který jste pozváni (máte např. zkoušku na jiném oboru, na který se hlásíte), napište nám - Marketa [dot] Mala [at] ff [dot] cuni [dot] cz - přesuneme Vám ústní zkoušku na jiný den. Přesný čas ústní zkoušky si domluvíte ráno v den zkoušky se zkušební komisí. 
  • Navazující magisterské studium:
    • písemná část zkoušky:  30.5. 2016 od 9:00 hod (Anglický jazyk i English Language and Linguistics)
    • ústní část zkoušky: 31.5. 2016 dopoledne (od 9:00 hod)
  • Doktorské studium: termín přijímací zkoušky - 16.-17.6. 2016
  • náhradní termín přijímací zkoušky: bakalářské i magisterské studium 23. 6. 2016
  • výsledky zkoušek budou oznámeny na webu fakulty

Na Vaše dotazy k přijímacímu řízení ráda odpoví doc. PhDr. Markéta Malá, Ph.D. - Marketa [dot] Mala [at] ff [dot] cuni [dot] cz

 

PŘÍPRAVNÉ KURZY k přijímacím zkouškám do bakalářského studia - Anglistika nanečisto

 

Podmínky přijímacího řízení

 


Bakalářské studium  Anglistika a amerikanistika (tříleté)

  • Profil oboru a absolventa
  • Modelový test se správnými odpověďmi
  • (počet přijímaných studentů 90; v minulém roce bylo ze 420 uchazečů přijato 94)
  • kombinovatelnost: jednooborové i dvouoborové studium; kombinovatelnost se všemi dvouoborovými obory bakalářského studia

 

  • Přijímací zkouška je dvoukolová:


1. kolo - Písemný test (120 minut) má pět částí:

  1. Reading Comprehension: test porozumění populárně-naučnému textu
  2. Grammar (Gap test): test z praktického jazyka – všestranný mluvnický test
  3. Critical writing: krátký esej na literární téma prověřující aktivní znalost praktického jazyka a schopnost samostatného, stylisticky nápaditého vyjadřování o složitější tématice a analytického, kritického myšlení
  4. Linguistics: test ověřující znalosti anglického jazykového systému a lexika, základních mluvnických pojmů a jejich aplikace na text
  5. Culture Test: test znalostí literárněteoretické a obecné společenskovědní terminologie, literatur a kulturních dějin anglicky mluvících zemí

V prvním kole lze získat max. 50 bodů. Pro postup k ústní zkoušce je nutné získat min. 25 bodů.

2.kolo - Ústní část – koná se v angličtině, je hodnocen:

  1. mluvený projev, znalost mluvené angličtiny – posuzována je výslovnost, gramatika a vyjadřovací schopnosti v jazyce, tj. schopnost formulovat myšlenky a témata, reagovat na podněty v hovoru apod.
  2. základní znalost literatury anglicky mluvících zemí, rozsah a hloubka čtenářských zájmů, znalost kulturněhistorického kontextu, základních literárněvědných a jazykovědných pojmů a fakt
  3. motivace ke studiu, zájem o studium oboru a profesionální uplatnění.

Při pohovoru je nutno předložit seznam četby děl anglicky píšících autorů (eventuelně odborné literatury o jazyce, písemnictví, dějinách anglicky mluvících zemí) v překladu a originálu.

Nemáme žádné předepsané tituly, které by měl seznam četby obsahovat. Při jeho sestavování vezměte v úvahu následující body:
• seznam je Vaše první vizitka, kterou předkládáte komisi u ústní zkoušky, dokládá Váš zájem o obor i základní orientaci v anglofonní literární produkci
• seznam by měl obsahovat knihy, které byly napsány v originále anglicky
• na seznam uveďte jak knihy, které jste četli v originále, tak překlady (nečekáme, že by originály měly převahu, ale je dobré si zkusit nějakou knihu v originále přečíst) - je dobré v seznamu označit, které knihy jste četli v překladu a případně uvést také jejich originální název, hlavně tam, kde se výrazně liší od originálu
• seznam obsahuje obvykle hlavně beletrii, poezii a dramatická díla, ale můžete samozřejmě uvést i (populárně) odborné knihy, které se týkají anglického jazyka, historie apod.
• je dobré, když seznam obsahuje i nějaké "kanonické" tituly (nejen tzv. "žánrovou" a populární literaturu současnosti, ale i klasická díla napsaná např. do 20. století; povinná školní četba není někdy na škodu)
• aspoň jedna otázka u ústní zkoušky vychází ze seznamu četby - uveďte proto knihy, o kterých byste u zkoušky chtěli (nebo aspoň mohli) mluvit
• seznam mívá obvykle kolem 20 knih, ale délka není tak důležitá jako obsah
 

Doporučená studijní literatura:

  • Hais, K.: Anglická mluvnice
  • Dušková, L.; Bubeníková, L.; Caha, J.: Stručná mluvnice angličtiny
  • Murphy, R.: English Grammar in Use /intermediate/
  • Crystal, D.: The English Language /kap. 1-8, 12-14/
  • Barnard, R.: Stručné dějiny anglické literatury
  • kolektiv autorů: Slovník spisovatelů (Anglická literatura, ...), Libri 1996
  • Veselý, K.: Anglo-americké reálie
  • Oakland, J.: British Civilisation
  • Bradbury, M.; Ruland, R.: Od puritanismu k postmodernismu
  • Tyndall, G. B.; Shi, D.: Dějiny Spojených států amerických

 


 

Navazující magisterské studium – dvouleté

 

obor ANGLICKÝ JAZYK
  • Maximální počet přijatých studentů: 25 
  • V roce 2015/16 bylo ze 102 uchazečů přijato 25
  • Kombinovatelnost: jednooborové a dvouoborové studium, 'Anglický jazyk' můžete kombinovat se všemi dvouoborovými obory navazujícího magisterského studia (včetně 'Překladatelství' a  'Tlumočnictví' a oboru 'Anglofonní literatury a kultury')
 
  • Profil absolventa:

Absolvent dokonale ovládá běžnou i odbornou angličtinu a má hluboké teoretické vědomosti z anglické lingvistiky synchronní i diachronní. Uplatnění absolvent najde ve všech oblastech, kde je třeba vysokoškolsky vzdělaných pracovníků s výbornou znalostí mluvené i psané angličtiny, a po doplnění příslušného pedagogického vzdělání také jako středoškolský učitel. 

 
  • Přijímací zkouška: dvoukolová
 
Předměty/oblasti přijímací zkoušky:
 
1. kolo -  písemná část (90 minut):
Obsahem prvního kola zkoušky je lingvistický rozbor anglického textu zaměřený na morfologii slovních druhů, syntaktickou analýzu věty jednoduché a souvětí, základy slovotvorby a lexikální sémantiky a obecnou znalost dějin anglického jazyka. Zadání testu je zčásti v českém a zčásti v anglickém jazyce.

 
 
2. kolo – ústní část. Během pohovoru se hodnotí: 
a) Motivace ke studiu (hlubší zájem o anglický jazyk a lingvistiku, obecná představa o profesním uplatnění v návaznosti na zvolený studijní obor);
b)  Odborné znalosti a jazykové dovednosti: znalost anglického gramatického systému včetně jazykovědné terminologie v rozsahu odpovídajícím ukončenému bakalářskému studiu anglistických oborů; jazykové dovednosti (odborný jazyk psaný a mluvený).

 

K přijímací zkoušce nejsou požadovány žádné podklady ani seznam četby.

Jak je uvedeno v podmínkách přijímacího řízení, přijímací zkoušku do navazujícího studia nelze prominout: všichni studenti tedy podávají řádně přihlášku ke studiu a musejí vykonat přijímací zkoušku v plném rozsahu.

 

Je-li uchazeč informován o přijetí ke studiu, je povinen po zveřejnění výsledků přijímacího řízení informačním systémem fakulty zaslat nebo osobně doručit ověřenou kopii vysokoškolského diplomu (Bc) na Studijní oddělení FF UK (nám. Jana Palacha 2, Praha 1, místnost 124). Uchazeči, kteří absolvovali bakalářské studium na zahraničních školách, předloží tamtéž doklad o rovnocennosti vzdělání, není-li mezinárodní smlouvou stanoveno jinak. 

Dokud uchazeč tyto dokumenty nepředloží, nemůže být ke studiu zapsán.

 

obor ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS 

language of instruction: English

annual fee: 110 000 CZK

maximum number of students accepted: 3

(Last year one out of the six applicants was admitted.)

The graduate of this programme will have acquired a sound mastery of both practical and specialized English in philology and other disciplines within the humanities, and will possess a comprehensive knowledge of the theory, methodology and practical applications of English linguistics. He or she will have a wide range of employment opportunities in all areas where an excellent knowledge of English and an open and informed attitude and all-round versatility are required. The most promising graduates continue with their studies in postgraduate programmes in the Czech Republic or abroad.

 

Entrance examination: two-round assessment

1st round – written test
linguistic analysis of an English text (morphological description of word classes, syntactic analysis of simple and multiple sentences, basic principles of word-formation and lexical semantics, general knowledge of the history of the English language, knowledge of the Czech functional description of the grammatical system and the relevant grammatical categories)

2nd round – interview
1) to assess the applicant’s motivation for studying the English language and linguistics
(in which the applicant is expected to demonstrate a keen interest in the English language and linguistics and a general idea of employment possibilities after graduation)
2) to assess the applicant’s knowledge of the English grammatical system (which is
expected to correspond to that following completion of a BA degree in English linguistics at a major Czech university) and language skills (including an appropriate command of academic English, both written and spoken, and knowledge of linguistic terminology).

 

sample test

 

No exemptions are granted from the entrance examination.  

No certificates of English proficiency are required.

 

The language of tuition (and communication within the department and the faculty) is English. However, some knowledge of Czech is highly recommended since the approach to the English language and linguistics is often contrastive, comparing English and Czech. The students may also be required to read some secondary literature in Czech.


 

NAVAZUJÍCÍ MAGISTERSKÉ STUDIUM Učitelství anglického jazyka pro střední školy NEBUDE V AKAD. ROCE 2016/17 OTEVŘENO

Možnosti získání učitelské kvalifikace (zejména bod 2.2)