Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Výstava fotografií v Knihovně Jana Palacha

9.1.2013

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Český egyptologický ústav FF UK Vás srdečně zvou na výstavu velkoformátových fotografií Egyptologie. Úspěchy české vědy objektivem Martina Frouze, která je instalována v prostorech Knihovny Jana Palacha (hlavní budova FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1) do 28. 2. 2013. Výstava je přístupná během otevíracích hodin knihovny.

Výstava je prezentací nedávných vědeckých aktivit Českého egyptologického ústavu FF UK, který působí v Praze a Káhiře. Autorem všech vystavených fotografií je fotodokumentátor a fotograf Martin Frouz. Díky své dlouholeté spolupráci s Českým egyptologickým ústavem má možnost nejen dokumentovat nalezené předměty a objekty, ale i každodenní archeologickou práci a postupy, které směřují k jejich záchraně pro další generace.

Téměř 30 fotografií, rozmístěných ve všech prostorech Knihovny Jana Palacha, je rozčleněno do dvou základních částí, Abúsír a Poušť.

Část Abúsír zahrnuje záběry týkající se archeologického naleziště, které leží přibližně 20 km na jihozápad od Káhiry. Jde o místo, kde již více než 50 let čeští egyptologové provádějí své stěžejní práce. Ti se ve své činnosti soustřeďují nejen na výzkum pyramidových komplexů a soukromých hrobek z doby stavitelů pyramid, ale i velkých šachtových hrobek z tzv. sajsko-perské doby.

V části Poušť se vydáme daleko mimo běžně navštěvované oblasti Egypta, do nitra Západní, (Libyjské) pouště. Uvidíme nejen oblast el-Hajezu na okraji oázy Bahríja, ležící přibližně 500km od Káhiry, ale i vzdálenější, dnes neobydlené končiny. Vydáme se po stopách expedice Gilf Kebir 2008 k Vodní hoře nebo k Jeskyním plavců či šelem.

Pozvánka

MgA. Ing. Martin Frouz, Ph.D. (*7.3.1970)

Fotograf, fotodokumentátor a pedagog. Jeho spolupráce s Českým egyptologickým ústavem FF UK započala v roce 2003, kdy jako fotograf české redakce National Geographic poprvé navštívil Abúsír. S touto redakcí spolupracuje od roku 2002, kdy začala vycházet česká mutace tohoto časopisu.

Ve své fotografické tvorbě se věnuje především tématům historie, archeologie a dokumentace památek. K jeho nejdůležitějším projektům patří mimo Egypt dokumentace Karlova mostu (ale i pozůstatků Juditina mostu), Pražského hradu (katedrála sv. Víta, archeologické vykopávky, korunovační klenoty a mnoho dalšího), kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, paleolitického umění (zejména z oblasti Moravy, ale i jiných částí světa). Kromě fotografie a fotodokumentace různých vědních oborů se realizuje i ve své volné tvorbě. V posledních letech nabyté praktické i teoretické zkušenosti z fotodokumentace a spolupráce s médii předává i studentům na několika vysokých školách. Fotografie Martina Frouze tvoří obrazový doprovod mnoha vědeckých i populárně naučných publikací. Je dvojnásobným držitelem ocenění Zlaté oko v soutěži Czech Press Photo