UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |
Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618
3.7.2005 Zpráva SCA
Při rutinních vykopávkách v Šunét ez-Zibíb, na sever od Abydu v oblasti hornoegyptské provincie Sohág, objevila spojená americká expedice Ústavu krásných umění univerzity v Yale, Univerzitního muzea Pennsylvánské univerzity a Univerzity v New Yorku, hrobovou výbavu z Archaické doby. Ministr kultury Farúk Hosni oznámil, že výbava obsahuje soubor 200 hrubě tvarovaných keramických džbánů na pivo a víno z období 2. dynastie, pocházejících ze stejného období, kdy probíhala výstavba komplexu krále Chasechemueje.
Archeologové také narazili na rozlehlou "ohradu" ze sušených cihel patřící králu Ahovi, zakladateli 1. dynastie a na tři hrobky obdélníkového tvaru s dřevěnými stropy zakrytými rákosovými rohožemi. Uvnitř těchto hrobů byl objeven další soubor nádob různých tvarů a velikostí, popsaných hieroglyfickými nápisy, z jejichž interpretace vyplývá, že byly vyrobeny v Horním Egyptě za Ahovy vlády. V první hrobce byly nalezeny části lidských kostí uložené v dřevěné rakvi, v druhé se dobře dochovala ženská kostra. Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky (SCA), oznámil, že při vykopávkách v oblasti západní brány Šunét ez-Zibíb objevili členové archeologické expedice pozůstaky ohradní zdi zádušního komplexu krále druhé dynastie Chasechemueje. Tento komplex byl pravděpodobně později ve starověku využit ještě několikrát, bylo zde objeveno několik reliéfů s koptskými nápisy a rovněž množství pohřbů posvátných ibisů, datovaných do Pozdní doby.
Vykopávky pokračovaly také na východní straně Šunét ez-Zibíb, kde se nacházejí pozůstatky Petrieho domu. Poblíž tohoto domu bylo v suti nalezeno mnoho předmětů. Mezi nimi byl i dopis a dvě pohlednice, které W. M. F. Petriemu (významnému britskému archeologovi) snad psala jeho žena před tím, než sem v roce 1921 přijel. U jihovýchodního nároží se z původního zdiva nedochovalo nic, zdejší pozůstatky souvisejí téměř výhradně s pohřby posvátných ibisů z Pozdní doby.
Před severní branou Šunét ez-Zibíb, kolem ohradní zdi a dokonce až ve východní bráně Peribsenova komplexu, který v roce 1903 zkoumala Egypt Exploration Society (Egyptská výzkumná společnost), byl objeven obrovský depot obětní keramiky. "Skládá se téměž výlučně z pivních džbánů, řekl vedoucí prací Matthew Adams ve zprávě, zaslané SCA. Dodal, že v depotu bylo nalezeno také mnoho otisků pečetí. David O'Connor, ředitel expedice, řekl, že analýzy těchto otisků pečetí naznačují, že v době Ahovy vlády byly užívány tři druhy pečetí: na první je Ahův serech, na druhé neobvyklý geometrický vzor a na třetí různé druhy zvířat.
Vykopávky byly rozšířeny až k novodobému pohřebišti, bylo zde objeveno velké množství šachet ze Střední říše a malá klenutá hrobka z Nové říše. V této oblasti, řekl Adams, bylo minulou sezónu objeveno deset pohřbů oslů. Osli byli pohřbeni vedle krále, aby mu v podsvětí sloužili jako dopravní prostředek.
Na bývalé hřbitovní cestě byla objevena další část Ahova zádušního komplexu a její průzkum odhalil pozůstatky vnitřní kultovní kaple, podobné kaplím známým z dalších komplexů 1. a 2. dynastie.
Adams řekl, že nově objevená kaple má na jihovýchodní straně bíle omítnutou předsíň, z níž vedou úzké dveře do další, rovněž bíle omítnuté místnosti s nízkou lavicí podél severovýchodní strany. Takový plán má také kaple v Ahově komplexu zkoumaném v letech 2003 - 2004.
Kromě nového komplexu krále Ahy odhalily vykopávky na bývalé cestě novodobého hřbitova část severovýchodní stěny komplexu neznámého krále z dynastie 0, objevené spolu s oslími pohřby v letech 2002 - 2003. "Tuto sezónu byl objeven nový pohřební komplex, avšak není tak dobře dochovaný jako ten první," zmínil Adams ve své zprávě. Západní strana zdi je zdobena obvyklým vzorem jednoduchých výklenků, a východní stěna rovněž obvyklými složenými výklenky. Nedochovaly se brány ani rohy komplexu. O´Connor řekl, že vykopávky, jako tyto v Šunét ez-Zibíb, jsou velmi důležité pro pohled do nejstarších egyptských dějin, doby, z níž se dochovalo jen nemnoho památek. Vnáší nové světlo na původní plán i současný stav ohradní zdi krále druhé dynastie Chasechemueje. V obou komplexech krále Ahy se nacházejí vedlejší pohřby, z nichž jeden je dosud intaktní. Řekl také, že byly nalezeny doklady užití červené barvy pro výzdobu horní části omítnutých zdí. Ve velkém depotu pivních džbánů v severní bráně byly nalezeny doklady rituální činnosti. Podle O´Connora přinášejí tyto objevy více informací o pozdějších dějinách Šunét ez-Zibíb, kdy byl komplex využíván jako pohřebiště posvátných ibisů (v Pozdní době) a domov koptského raně křesťanského klášterního společenství (Římská/Byzantská doba). Lavice i podlaha této místnosti byly pokryty silnou vrstvou organických zbytků, pravděpodobně pozůstatků obětin, předkládaných na lavici, jež snad byla ústředním bodem rituální aktivity. Uvnitř této místnosti bylo objeveno několik keramických obětních nádob a malé měděné a dřevěné předměty neznámého účelu. Třetí místost v jihozápadní části kultovní budovy nebyla omítnuta a sloužila pravděpodobně jako sklad.
Kromě nového komplexu krále Ahy odhalily vykopávky na bývalé cestě novodobého hřbitova část severovýchodní stěny komplexu neznámého krále z 0. dynastie, objevené spolu s oslími pohřby v letech 2002 - 2003. "Tuto sezónu byl objeven nový pohřební komplex, avšak není tak dobře dochovaný jako ten první," zmínil Admas ve své zprávě. Západní strana zdi je zdobena obvyklým vzorem jednoduchých výklenků, a východní stěna rovněž obvyklými složenými výklenky. Nedochovaly se brány ani rohy komplexu.
O´Connor řekl, že vykopávky, jako tyto v Šunét ez-Zibíb, jsou velmi důležité pro pohled do nejstarších egyptských dějin, doby, z níž se dochovalo jen nemnoho památek. Vnáší nové světlo na původní plán i současný stav ohradní zdi krále 2. dynastie Chasechemueje. V obou komplexech krále Ahy se nacházejí vedlejší pohřby, z nichž jeden je dosud intaktní. Řekl také, že byly nalezeny doklady užití červené barvy pro výzdobu horní části omítnutých zdí. Ve velkém depotu pivních džbánů v severní bráně byly nalezeny doklady rituální činnosti. Podle O´Connora přinášejí tyto objevy více informací o pozdějších dějinách Šunét ez-Zibíb, kdy byl komplex využíván jako pohřebiště posvátných ibisů (v Pozdní době) a domov koptského raně křesťanského kláštěrního společenství (Římská/Byzantská doba).