Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nejstarší dřevěné sochy nalezeny v Egyptě

30.6.2006 SCA

Farouk Hosni, Egyptský ministr kultury, oznámil, že polský archeologický tým učinil na severu nilské delty v Tell el-Farka ohromující objev. Dosud patřily k nejzajímavějším nálezům pivovary, objevené v nilské Deltě a pocházející „z doby kolem r. 3500 př. Kr.“. Tým rovněž objevil sklady spojené z Nakádskou kulturou a jsou datovány do období nakáda II D – III A, a malé pohřebiště z přelomu protodynastické až archaické doby se 33 hroby střední a nižší společenské třídy.

Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), vysvětlil, že polská expedice učinila dva neočekávané objevy. Prvním je depozit, ukrytý uvnitř malého keramického džbánu. Depozit se skládá z 60 prvků, zejména figurek z hroší zuboviny (lidí, zvířat, modelů lodí a herních figurek), miniaturních kamenných a fajánsových nádob. Depozit a také sama budova jsou datovány na počátek 1. dynastie.

Dr. Kryzstof Cialowicz, ředitel polské expedice, řekl, že druhým nedávným objevem jsou fragmenty zlaté fólie, která původně pokrývala dvě dřevěné sochy, znázorňující dva nahé muže s polodrahokamy kolem očí (dřevo se nedochovalo). Větší ze soch dosahovala 65 – 70 cm na výšku, menší kolem 35 – 40 cm.

Hawass dodal, že sochy, objevené v kontextu Nakády III B (tj. pravděpodobně z počátku Dynastie 0 či ještě o něco dříve), jsou nejstaršími sochami tohoto typu, které z Egypta známe.