Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Novinky z Théb

3.7.2005 Zpráva SCA

Ministr kultury Farúk Hosní a generální tajemník Nejvyšší rady pro památky (SCA) Dr. Zahi Hawáss navštíví v neděli 20. března společně s vysokými americkými, německými a egyptskými úředníky Luxor. Jejich trasa bude zahrnovat thébské pohřebiště, kde bude po nedávné restauraci vnitřního sarkofágu opět otevřena hrobka Ramesse VI., zádušní chrám Setchiho I v Kurně, Memnónovy kolosy v Kóm el-Hittán, kde německá archeologická expedice nedávno narazila na jedinečnou sochu hrocha; a nové křídlo Luxorského muzea, kde bude v dubnu otevřena výstava 140 předmětů ilustrujících dějiny egyptské armády v době Nové říše (1569 - 1081 př. Kr.). Mezi členy této delegace budou ředitel Nejvyšší rady Luxoru, generálmajor el-Dessuki el-Banná, velvyslanci Spojených států amerických a Německa v Káhiře a mnoho zahraničních i egyptských egyptologů.

Konzervace sarkofágu Ramesse VI. v Údolí králů.

Král Ramesse VI. byl pátým panovníkem 20. dynastie (1156-1145 př. Kr.). Nastoupil na trůn po smrti svého předchůdce, Ramesse V., který vládnul Egyptu pouhý jeden rok.

Ramesse VI. vládl šest let a uzurpoval hrobku svého předchůdce jako místo svého posledního odpočinku. Zvětšil tuto skalní hrobku na jednu z největších hrobek v Údolí králů, jejíž řada komor a sestupných chodeb táhnoucích se v jediné linii kolem 100 metrů a vedoucích do pohřební komory, ukryté 45 m pod zemí. Její stěny byly pokryty malovanými scénami a nápisy ze starých hieroglyfických textů. Králova mumie byla pohřbena uvnitř dvou kamenných sarkofágů, které byly umístěny jeden do druhého a zapuštěny do jámy, vyhloubené ve snížené podlaze pohřební komory. Masivní vnější sarkofág je z červené žuly; vnitřní antropoidní sarkofág je vytesán ze vzácného tvrdého nazelenalého kamene. Oba sarkofágy byly před staletími zničeny, vnitřní sarkofág byl roztříštěn na stovky drobných kousků.

Mezi červnem 2001 a 2003 uskutečnilo Americké výzkumné centrum v Egyptě (ARCE) ve spolupráci s SCA velký konzervační projekt zaměřený na vnitřní sarkofág Ramesse VI. Projekt financovala Americká agentura pro mezinárodní rozvoj, a vedl jej egyptolog Edwin Brock.

Všechny fragmenty vnitřního sarkofágu byly shromážděny, vyčištěny, a sestaveny dohromady. Navzdory tomu, že mnoho kusů chybí, dochovalo se jich dostatečné množství na to, aby mohl být sarkofág alespoň částečně sestaven do své původní výšky a poskytnout tak jasnou představu o své velikosti a výzdobě. Je pokryt scénami, jejichž cílem je zaručit neustálé znovuzrození panovníka pomocí jeho ztotožnění se slunečním bohem Reem a Usirem, a nese stopy barev. Dnes spočívá na velkém vápencovém podstavci, který velikostí a tvarem připomíná původní vnější sarkofág z červené žuly. Tento nově zrekonstruovaný sarkofág umožňuje návštěvníkům spatřit poslední dochované pozůstatky mnoha překrásných předmětů, které kdysi doprovázely panovníka na onen svět.

Zádušní chrám Setchiho I. v Kurně

Zádušní chrám Setchiho I. leží v severní části thébské nekropole, v západní části starověké vesnice Kurna. Postavil jej Setchi I., druhý král 19. dynastie, a zavětil jej svému otci Ramessovi I. a bohu Amon-Reovi. Kdysi stál jako první zastávka na procesní cestě chrámů a hrobek na západním břehu, která vedla ze státního Amonova chrámu v Karnaku na východním břehu přes řeku k tomuto chrámu a dále na jih k chrámu v Dér el-Bahrí.

Novodobé vykopávky v tomto chrámovém komplexu prováděl Německý archeologický ústav v Káhiře, který zde zahájil práce v roce 1970. Od této doby byla vyčištěna velká část komplexu, chrám byl fotograficky a fotogrametricky zdokumentován, nápisy byly zkopírovány a reliéfy analyzovány. Ve spolupráci s egyptskou památkovou organizací byla provedena i částečná rekonstrukce. Ničivé bouře v roce 1994 tyto restaurační práce výrazně poškodily, avšak novodobé zdi alespoň částečně ochránily ty starověké. Restaurační práce byly dokončeny v zimě 1998 - 1999 pod dohledem Dr. Reinera Stadelmanna a Dr. Gunthera Dreyera, bývalý a současný ředitel Německého archeologického ústavu v Káhiře.

Hroch z Kóm el-Hittán

Evropská archeologická expedice pracující na konzervačním projektu Amenhotepa III. v Kóm el-Hittán (Memnónovy kolosy) objevila velkou bezhlavou alabastrovou sochu hrocha. Byla odkryta v severním portiku sloupového dvora chrámu Amenhotepa III., postaveného mezi lety 1410 a 1372 př. Kr.

Hourig Sourouzianová, ředitelka evropské expedice, řekla, že nově objevenou sochu spatřili již archeologové během vykopávek v 70. letech 20. století, byla však opět zakryta bez zaznamenání její polohy; předmět také nebyl nakreslen ani vyfotografován. Socha je 130 cm vysoká, 73 cm široká a její délka dosahuje 118 cm.

Toto je první socha hrocha této velikosti, která kdy byla v Egyptě objevena. Předchozí nálezy se omezují na nástěnné scény a drobné modely. Na místě byly také nalezeny čtyři sochy lví bohyně Sachmety. Všechny nově objevené sochy budou podrobeny podstatné rekonstrukci.

Projekt je financován Asociací Memnónových kolosů; přes 30 členů týmu pochází 12 různých zemí, včetně Egypta, Německa, Rakouska, Arménie, Belgie, Francie, Japonska, Lucemburska, Polska, Ruska, Španělska a České Republiky.

Rozšíření Luxorského muzea

Nová přístavba Luxorského muzea bude otevřena na konci dubna a ilustruje dějiny staroegyptského vojenství se zvláštním důrazem na armádu Nové říše (ca. 1539-1075). 140 vystavených předmětů zahrnuje zbraně jako meče, nože, válečné vozy, štíty a šípy; kamenné koule a nástroje užívané k ostření zbraní; a sochy známých válečníků jako Thutmose III., Setchiho I., Ramesse II. a Ramesse III.

Zlatým hřebem expozice budou mumie dvou králů: Ahmose I., prvního panovníka 18. dynastie, a Ramesse I., zakladatele 19. dynastie. Ahmose I. umožnil vznik velkého impéria Nové říše vítězstvím nad Hyksósy, cizími usedlíky, kteří vládli Egyptu po celé století. Jeho mumie byla objevena na konci 19. století ve skrýši mumií v Dér el-Bahrí. Tato skrýš byla poprvé objevena místní rodinou Abd el-Rassúl, kteří svůj objev úspěšně skrývali celých deset let. Mumie Ramesse I. se nedávno vrátila do Egypta po 130 letech stěhování po muzeích a archeologických laboratoří ve Spojených státech. V 70. letech 19. století ji zakoupilo muzeum Niagarských vodopádů, a pravděpodobně ji z královské srkýše vynesli Abd el-Rassúlové. Nedávno ji zakoupilo muzeum Michaela C. Carlose v Atlantě, kde ji podrobili velkému množství intenzivních avšak neinvazivních testů. Když se pravděpodobnost, že tato mumie je tělem Ramesse I., potvrdila na 90 procent, muzeum Michaela C. Carlose ji nabídlo navrátit do Egypta.