Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Bohatý rok 2008.

12.1.2009

V tomto roce se v Egyptě podařilo několik důležitých počinů, z nichž zejména vybíráme následující.

1. jedním z nejvýznamnějších objevů, který se v roce 2008 v Egyptě odehrál, byl objev egyptských archeologů v prostoru před chrámem v Karnaku. Archeologové zde nalezli ptolemaiovské ceremoniální lázně, soukromou rampu krále Taharky a množství bronzových mincí.
2. Egyptští archeologové, kteří se v Údolí králů podílejí na čištění hrobky krále Sethiho I. objevili křemencového vešebta a kartuši krále.
3. Japonští archeologové působící v Gíze umožnili veřejnosti spatřit sluneční bárku krále Chufua.
4. V Sakkáře byla objevena pyramida královny Sešsešet, matky krále Tetiho.
5. Nejvyšší rada pro památky (SCA) zahájila několik restauračních projektů a mezi nimi i rekonstrukci domu v Rosettě, který by se měl stát městským muzeem.
6. Rekonstruovány byly všechny památky podél ulice al-Muizz v srdci fátimovské Káhiry.
7. Do Egypta byla ze Švýčarska navrácena hlava sochy krále Amenhotepa III. vyrobená z droby.
8. Ve Středisku arabského světa v Paříži se uskutečnila výstava „Bonaparte a Egypt … oheň a světlo“, která zdůraznila velice důležitou epizodu ve francouzsko-egyptských vztazích.
9. Na rok 2009 Nejvyšší rada pro památky plánuje otevření několika rekonstruovaných staroegyptských, islámských a koptských památek a muzeí, mezi nimi muzea v Rosettě, Suezu, Helwánu, Královské šperkařské muzeum v Alexandrii, Královské muzeum vozidel a Islámské muzeum, stejně jako mešity Qualawun, al-Set Meska a al-Lajth, několik vodních fontán a škol Koránu a mnoho dalších.