Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Rekonstrukce Tutanchamonova obličeje

3.7.2005 Zpráva SCA

Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta, 10.5. zveřejnil tři nezávislé pokusy o rekonstrukci obličeje nejznámějšího egyptského krále Tutanchamona. Dr. Hawass stál v čele snahy zjistit, jak panovník Tutanchamon, který zemřel před více než třemi tisíci lety, mohl vypadat. Pod jeho vedením se tři nezávislé týmy umělců a vědců - francouzský, americký a egyptský - pokusily za pomoci moderních forenzních metod rekonstruovat Tutanchamonův obličej. Dva z těchto týmů vybrala a sponzorovala National Geographic Society, třetí pak Nejvyšší rada pro památky. Členové francouzského a egyptského týmu věděli, že předmětem jejich zkoumání je Tutanchamon. Americkému týmu nebyla totožnost těla sdělena, a tak pracovali "naslepo".

tut_01.jpgTyto podobizny jsou vytvořeny na základě CT (počítačová tomografie) snímků, získaných egyptským týmem na přenosném CT skeneru, který poskytla National Geographic Society a Siemens AG. Snímky byly pořízeny 5. ledna 2005 v Údolí králů v Luxoru. Křehké tělo panovníka, které leželo nerušeně od posledních rentgenů v roce 1978, bylo v dřevěné schráně s pískem, v níž je v roce 1926 zanechal objevitel panovníkovy hrobky Howard Carter, opatrně přeneseno ke skeneru. CT snímkování umožnilo s minimálním narušením mumie rozlišit různou hustotu měkké tkáně a kosti. Během skenování bylo pořízeno přes 1700 snímků ve vysokém rozlišení, podle nich byly nakonec vytvořeny skutečné i virtuální trojrozměrné modely.

Výsledky CT analýzy byly oznámeny 5. března tohoto roku. Vědecký tým došel k názoru, že Tutanchamonovi bylo v době smrti asi 19 let. Byl dobře živený a nevykazoval žádné známky dětských nemocí či podvýživy. Tým nenalezl žádné stopy rány na hlavě, která byla údajně viditelná na rentgenových snímcích, pořízených v roce 1968, ani žádné další doklady nekalých praktik. Povšimli si však ošklivé zlomeniny těsně nad levým kolenem, k níž snad došlo den či dva před královou smrtí (a nezpůsobili ji tedy ani balzamovači, ani tým Howarda Cartera). "Je možné, že se do toho zranění dostala infekce, která vedla k panovníkově smrti," říká vedoucí týmu Zahi Hawass.

Všechny tři týmy vycházely z CT snímků, jež poskytla SCA. Americký a francouzský tým obdržely plastový model lebky vytvořený v Paříži, egyptský tým vytvořil podle CT snímků svůj vlastní model. Na základě této lebky došel americký i francouzský tým k závěru, že zkoumaná osoba je kavkazského typu (typ běžně se vyskytující v severní Africe, Evropě a na Blízkém východě). Americký tým, pracující naslepo, správně určil, že zkoumaná osoba pochází ze severní Afriky.

Na základě rasového typu přidaly týmy k plastovým modelům hlínu, v níž modelovaly obličejové rysy. Francouzský a egyptský tým využívaly i starověké Tutanchamonovy portréty. Když francouzská umělkyně dokončila svůj hliněný model, vytvořila silikonový odlitek a na základě archeologických informací doplnila skleněné oči a vlasy, a obarvila pleť a rty.

tut_08.jpgVýsledky všech tří týmu jsou identické či se alespoň navzájem velmi podobají základním tvarem obličeje, velikostí, tvarem a umístěním očí, a proporcemi lebky. Modely se liší zejména ve tvaru špičky nosu a uší. "Domnívám se, že tvar obličeje a lebky se nápadně podobá slavnému zobrazení Tutanchamona jako dítěte, kde je znázorněn jako sluneční bůh, za úsvitu se zjevující z lotosového květu," říká dr. Hawass. Výsledky potvrzují, že věda a technologie forenzní rekonstrukce mohou být užitečnými nástroji pro rekonstrukci vzhledu lidí, kteří žili před dávnými časy.

Příští měsíc zahájí tým radiologů identifikaci dalších pěti mumií, jejichž CT snímky byly rovněž pořízeny 5. ledna 2005. Jedná se o mumii dítěte z hrobky Thutmose IV., neidentifikovanou mumii z hrobky Setchiho II., a tři mumie objevené ve vedlejší komoře hrobky Amenhotepa II. (mumie staré ženy, mladíka, a třetí mumie, o níž se nedávno vyskytly spekulace, že by se mohlo jednat o královnu Nefertiti). Tato práce bude provedena jako součást Egyptian Mummy Project, pětiletého projektu pod vedením dr. Zahi Hawasse, jež má za cíl inventarizovat a pomocí metod počítačové tomografie snímkovat všechny známé egyptské mumie.

Projekt bude pokračovat inventarizací nekrálovských mumií v Egyptě. Nikdo neví, kolik jich je, neboť jsou roztroušeny po nalezištích, muzeích a skladech v celé zemi. I tyto mumie, včetně těl z Údolí zlatých mumií, budou určeny a snímkovány.

Poslední fází projektu bude CT snímkování královských mumií dnes vystavených v Káhirském muzeu. Nejvyšší rada pro památky v současné době buduje Národní muzeum egyptské civilizace ve Fustátu nedaleko Staré Káhiry. Královské mumie z Káhirského muzea zde budou vystaveny jednotlivě, každá s doprovodnými informacemi o dějinách daného krále a jeho doby. Vedle každého faraona naleznou návštěvníci také obrazy z jeho CT a rekonstrukci jeho obličeje. "Poprvé tak přivedeme tyto mrtvé mumie k životu," řekl dr. Hawass.

Dr. Zahi Hawass doplnil, že "egyptský tým vede dr. Chálid G. el-Saíd, odborník v oblasti biomedicíny pracující v Bostonu, který vytváří lékařské modely. Podle CT snímků vytvořil modle lebky krále Tutanchamona. Pak, za pomoci jednoho bostonského detektiva, vytvořil jeho tým také rekonstrukci králova obličeje."

Všechny tři rekonstrukce (francouzská, americká a egyptská) jsou si navzájem velmi podobné neobvyklým tvarem lebky, základním tvarem obličeje, a velikostí, tvarem a umístěním očí. Nosy se liší, ačkoli francouzská a americká verze si jsou navzájem bližší než k egyptské.

Francouzská a americká rekonstrukce si jsou podobné i tvarem brady, egyptský model má silnější čelist i bradu.

Týmy, podílející se na rekonstrukci:

Egyptský tým:

Chálid el-Saíd, odborník v oblasti biomedicíny a velitel týmu

Francouzský tým:

Jean-Noel Vignal, forenzní (soudní) odborník, Institute de Recherche Criminelle de la Gendarmerie Nationale, Paříž
Elisabeth Daynes, sochařka spolupracující s antropology, Atelier Daynes, Paříž

Americký tým:

Susan Antón, antropoložka, New York University, New York
Michael Anderson, forenzní (soudní) sochař, Yale Peabody Museum, New Haven, Connecticut