Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nové objevy v Kóm el-Achmaru

3.7.2005 Zpráva SCA

V oblasti Kóm el-Ahmar (ve starověku známé jako Hierakonpolis), poblíž hornoegyptského města Edfu, objevil americko-egyptský tým pravděpodobně největší z dosud objevených předdynastických zádušních komplexů, datovaný k počátku kultury Nakkáda II (ca. 3600 př. Kr.). Objev dnes oficiálně oznámil ministr kultury Farúk Hosní. Vysvětlil, že tento komplex patřil jednomu z nejstarších vládců Hierakonpole, který bezesporu ovládal také velkou část Egypta.

newkom_01.jpgKomplex je obehnán dobře zachovalou zdí z dřevěných sloupů a tvoří jej velká pravoúhlá hrobka zakrytá nejstarší známou superstrukturou a dřevěný obětní stůl.

Vykopávky tohoto významného objektu zahájila v roce 2000 dnes již zesnulá britská badatelka Barbara Adamsová, a tuto poslední sezónu práce pokračovaly pod vedením archeoložky Renée Friedmanové. Navzdory tomu, že hrobka i její okolí byly ve starověku značně poničeny, archeologové objevili na kamenné podlaze v západní části hrobky in situ čtyři těla.

newkom_02.jpgPrvní z nich leželo ve skrčené podobě na levém boku, obličejem k západu, druhé bylo částečně natažené, třetí a čtvrté ležely kolmo k oběma předchozím. U těl nebyla nalezena žádná hrobová výbava ani rohože, a těla sama jsou ve velmi špatném stavu. Jejich poloha naznačuje, že pokud se nejedná o pozdější intruzivní pohřby, patřila těla možná obětovaným služebníkům či zajatcům, kteří byli pohřbeni u nohou, a tedy symbolicky pod nohama zemřelého, který byl uložen ve východní části hrobky, kde B. Adamsová objevila několik velmi pěkných předmětů hrobové výbavy. Dr. Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta, upozornil, že zvyk obětovat služebníky a pohřbívat je poblíž králů je z doby 1. dynastie.

newkom_03.jpgPodél delších stěn pohřební komory bylo objeveno osm hlubokých jam na kůly, čtyři u každé strany. Tři z nich dosud obsahují pozůstatky starověkých dřevěných kůlů, které tvořily nadzemní část hrobky. Jedná se o nejstarší známou podobnou stavbu v Egyptě. Ve východní části se nachází šest dalších jam pro kůly, naznačujících že se zde nacházela také obětní kaple.

R. Friedmanová oznámila, že uvnitř ohradní zdi ohraničující komplex byl nalezen mělký druhotný hrob. Snad se jedná o pozdější hrob, ale je spojen s hlavní hrobkou. Ukrývá dobře dochované pozůstatky třech dospělých jedinců a velké množství textilního materiálu, užitého k zabalení a vyložení těl než byla zakryta silnou vrstvou rohoží. Archeologové rovněž mezi předměty tvořícími pravděpodobně pohřební výbavu objevili červeně lakovanou vejcovitou misku. Jámy na kůly dokládají, že i tuto hrobku pokrývala superstruktura.

U severovýchodního nároží komplexu byl objeven depozit spálených skořápek pštrosích vajec. Jedná se pravděpodobně o zakládací depozit spojený s touhou magicky zajistit znovuzrození. Vstup do komplexu se pravděpodobně nacházel na severovýchodní straně, kde je základový příkop pro kůlovou zeď přerušen a po stranách mezery se nacházejí velké kůlové jámy. Uvnitř jedné z těchto jam, řekla dále R. Friedmanová, byly ve vrstvě popela spolu s fragmenty rituálních nádob nalezeny kosti novorozené ovce a kozy.

Poblíž ohradní zdi objevili archeologové ve vrstvě popela a spáleniny kompletní sošku hlavy berana nebo kozy dovedně vyřezanou z pazourku. Je to paralelní předmět k pazourkové figurce kozorožce, objevené v této hrobce již dříve a nyní vystavené v Egyptském muzeu v Káhiře. Z. Hawass upozornil, že pazourkové figurky jsou vzácné, dodnes bylo objeveno pouze 50 exemplářů, a nalézt dva pěkné předměty tohoto druhu na jedné lokalitě je skutečně štěstí.
"Nyní můžeme pomalu začít chápat účel a funkci těchto figurek," řekla R. Friedmanová.

Kromě pazourkových figurek byla nalezena část dřevěné (pravděpodobně ebenové) rukojeti pro hlavici palice. V průběhu vykopávek bylo objeveno dalších 46 vápencových fragmentů nejstarší egyptské sochy člověka v životní velikosti (další fragmenty téže sochy objevila již dříve B. Adamsová), a také fragmenty dvou keramických pohřebních masek a soubor kvalitní keramiky, z něhož lze odvodit dataci tohoto komplexu.V roce 2003 byla nalezena jáma, v níž byli pohřbeni afričtí sloni, kteří byli za doby fungování komplexu využíváni pro transport materiálu.

Podle předběžných analýz pochází hrob z počátku období Nakáda II, doby, kdy sídliště v Hierakonpoli dosáhlo svého vrcholu a tvořilo největší městské osídlení na Nilu.

"Je to významný objev," řekl Dr. Hawass, "a významnou měrou přispěje k našim znalostem doby, kdy se formoval první egyptský stát."