Český egyptologický ústav

UK | FF UK | ENGLISH | KONTAKT | |

Český egyptologický ústav - logo

Celetná 20, 110 00 PRAHA 1, Česká republika
Tel: 00420-221619611, Fax: 00420-221619618

ÚSTAV
AKTUALITY
ABÚSÍR
PROJEKTY
MONITORING MÉDIÍ
NÁSTROJE
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI A SPONZOŘI

Nově objevené královské sousoší v Karnaku

20.6.2005 Podle oficiální zprávy SCA.

V sobotu 4. června 2005 navštívila skupina francouzských a egyptských egyptologů, úředníků a politiků v čele s generálním tajemníkem Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) dr. Zahim Hawassem Amonův chrám v Karnaku.

karnak_01.jpgPrvní kroky francouzsko-egyptské delegace vedly k severní straně pátého pylonu, do oblasti osmého a devátého pylonu chrámu a do síně vadžit. Právě na posledně jmenovaném místě byl učiněn jeden z nejdůležitějších nedávných objevů v Karnaku - byla zde nalezena vápencová diáda krále 13. dynastie Neferhotepa, jejíž objev byl tímto. Sousoší bylo objeveno ve výklenku nacházejícím se 1,5 m pod základovou jámou pro jeden ze zde vztyčených obelisků. Dosud byla odkryta postava krále v životní velikosti a v obvyklém královském kráčejícím postoji, s rouškou nemes na hlavě a palicí v ruce. "Socha je dovedně vytesána z vápence a opatřena překrásnými nápisy, dokazuje, že umělci konce Střední říše a Druhé přechodné doby byli schopni vytvářet vrcholná díla," řekl Dr. Hawass. "V době této dynastie vládli dva panovníci jménem Neferhotep," pokračoval, "a nevíme jistě, o kterého z nich se jedná.
karnak_02.jpgVěřím však, že je to Neferhotep I. Nebyl z královské krve a vládl v polovině 13. dynastie, před tím, než byli panovníci donuceni ustoupit do Théb. Dosud bylo nalezeno několik předmětů z připsaným tomuto panovníkovi, včetně stély z Abydu, podle níž opravil tamní Usirův chrám, a další diády, znázorňující krále ve dvou různých oděvech, jež byla objevena na počátku 20. století ve skrýši v Karnaku. Tento objev rozšiřuje naše znalosti o tomto velmi důležitém období egyptských dějin a o sochách a kaplích, které tito králové stavěli v Amonově okrsku v Karnaku," řekl Hawass. "Téměř bychom mohli psát dějiny Egypta jen na základě informací z nálezů v Jarmaku," dodává.

karnak_03.jpgDruhá část sousoší je dosud ukryta v písku a čeká na odkrytí, plánované na příští archeologickou sezónu. Diáda bude nakonec vystavena poblíž místa nálezu. Dosud odhalená část sousoší naznačuje, že se obě postavy drží za ruce a mezi jejich rameny je vyryta Neferhotepova kartuše. Objev svědčí o existenci důležitého kultovního objektu v tomto prostoru již před počátkem Nové říše (1543 - 1080).

karnak_04.jpgPrůzkum této oblasti naznačuje, že tato královská diáda, vápencový podstavec a pískovcové usirovské sochy, objevené v základech jižní síně vadžit, patří k jednomu souboru umístěnému uvnitř jediného kultovního prostoru.

Podobné sousoší připsané Neferhotepovi bylo objeveno v roce 1904 na dvoře karnacké skrýše, a dnes je vystaveno v Egyptském muzeu v Káhiře.

karnak_05.jpgVýzkum v prostoru síně vadžit byl započat vloni v říjnu malými sondami v poškozených částech dlažby nádvoří. Je součástí rozsáhlého výzkumného programu, zahájeného v roce 2002 v centrální oblasti karnackého chrámu. Cílem projektu je objasnit jednotlivé etapy výstavby svatyně od Střední říše do doby vlády Amenhotepa III. (1410 - 1372). Vnese také více světla do problematiky jednotlivých fází výstavby v této části chrámu v průběhu 13. dynastie. Plánovaná je rovněž analýza objevených v základech, svědčících o předchozím osídlení.

Pátý pylon

karnak_06.jpgVykopávky u jižního nároží pátého pylonu odhalily pozůstatky zdiva jižní části síně vadžit z nepálených cihel, ležící přímo pod základy zdi tvaru U. Tyto zdi z nepálených cihel navazují na jižní část pískovcové základny. Je možné, že tato zeď tvaru U nahradila původní zeď z nepálených cihel, jež patrně představuje chybějící jižní stranu ohradní zdi chrámu ze Střední říše.

Muzeum pod širým nebem v Karnaku

Delegace rovněž navštívila Karnacké muzeum pod širým nebem, kde je vystaveno několik rekonstruovaných královských kaplí, jako např. vápencová kaple panovníka Amenhotepa II. (1454 - 1419) a kaple Amenhotepa I. (1545 - 1525).