2.3.04 STARŠÍ ČESKÁ LITERATURA

Dr. Anna JONÁKOVÁ


Učební cíl:
Kurs v rozsahu jednoho semestru podá posluchačům přehledný a systematický výklad starší české literatury,její problematiky a osobností. V druhé polovině semestru bude přednáška nahrazena seminářem, v němž budou interpretována jednotlivá významná díla a vývoj jednotlivých žánrů - legenda, kronika, píseň.

Osnova:
1. Úvodem. Povaha starší české literatury. Časové vymezení starší české literatury. Časové vymezení středověku. Evropské literární a kulturní souvislosti.

2. Literatura z prvopočátku národní kultury (9.-13. století). Románský styl a raná gotika. Kultura v období Velkomoravské říše a přemyslovského státu. Ústní slovesnost. Staroslověnské a latinské písemnictví. Počátky česky psané literatury.

3. Literatura v období vrcholného středověku.(14. století). Česky psaná literatura z první poloviny 14. století. Latinské písemnictví. Česky psaná literatura z druhé poloviny 14. století. Tvorba duchovního zaměření. Tomáš Štítný ze Štítného. Tvorba světského charakteru.

4. Literatura husitské reformace a jejích dozvuku. Předpoklady vzniku reformního hnutí. Pokusy o reformu církve. Reformní řády. Husovi předchůdci. Jan Hus. Petr Chelčický. Literatura a kultura za doznívání husitské éry.

5. Literatura humanismu a renesance. Humanismus a renesance, jeho evropské a kulturní souvislosti. Český humanismus, jeho latinská a česká podoba. Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic.Česká původní tvorba. Osobnosti renesančního období.Vznik Jednoty bratrské. Jan Blahoslav. Dějepisné práce.

6. Literatura barokního období. (20. léta 17. století-70. léta 18. století). Baroko, jeho historické a kulturní souvislosti. Povaha vývoje v Čechách, Bílá hora a její následky. Osobnosti: Jan Amos Komenský. Písemnictví v Čechách: původní tvorba - překlady - homiletika - duchovní poezie - dějepisné práce - Bohuslav Balbín. Kultura vrcholného 17. a 18. století.

7. Závěr. Starší česká literatura v aktuálních literárních a kulturních souvislostech. Badatelé o st.č. literatuře - F. Palacký, K. J. Erben, J. Jakubec, J. Vlček, J.Vilikovský, V. Černý, A. Škarka, Ed. Petrů, J. Hrabák, J. Lehár, A. Stich, M. Sládek. Inspirace starší českou literaturou. Julius Zeyer, Jaroslav Durych, Jakub Deml, Karel Schulz, Vladislav Vančura. Soudobé historické a literárně historické práce.


Literatura základní:

  1. SVOZIL, B. Česká literatura ve zkratce. Praha : Brána, 1997.

Literatura doporučená:

  1. ČERNÝ, V. Soustavný přehled obecných dějin literatury naší vzdělanosti. Díl 1. Středověk. Praha : H & H, 1996.
  2. ČERNÝ, V. Až do předsíně nebes. Praha : Mladá fronta, 1996.
  3. LEHÁR, J. Nejstarší česká epika. Praha : Vyšehrad, 1983.
  4. LEHÁR, J. Česká středověká lyrika. Praha : Vyšehrad, 1990.
  5. PETRŮ, E. Vzdálené hlasy. Olomouc : Votobia, 1996.
  6. SLÁDEK, M. Malý svět jest člověk. Praha : H & H, 1996.
  7. ŠKARKA, A. Půl tisíciletí českého písemnictví. Praha : Odeon, 1986.

Zpět na osnovy